Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno – naukowo – religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest reżyser Przemysław Basiński. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Od początku spotkał się z bardzo szerokim oddźwiękiem społecznym i został uznany za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu. Na temat Verba Sacra napisano około 3 000 publikacji – artykułów, recenzji, informacji. Liczbę uczestników oceniono na ponad 300 000 osób.
Słowo to domena aktorów, którzy znają i potrafią wyrazić jego świętą przestrzeń. Udział biorą najwybitniejsi artyści sceny narodowej.
Łączenie tradycji ze współczesnością to podstawa realizacji Verba Sacra. Projekt jest pomyślany jako seria publicznych prezentacji Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu najwybitniejszych aktorów. Prezentacje poprzedzone są pracami: filologicznymi, biblistycznymi, historycznymi, przekładowymi i artystycznymi. Aktorów wspierają wybitni konsultanci teologiczni, literaturoznawcy i historycy.
Od stycznia roku 2000 odbywała się co miesiąc prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską – Bazylikę Archikatedralną pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się w katedrach i kościołach: Bielska – Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Obornik, Pelplina, Radomia, Siemiatycz, Tarnowa, Trzebnicy, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia, Zakopanego. Obecnie cykl jest kontynuowany. Dotychczas przygotowano 217 premier. Ponadto rozpoczęto wydawanie płyt CD Złota kolekcja Verba Sacra. Jako pierwsza ukazała się płyta Gustawa Holoubka recytującego fragmenty Księgi Koheleta i Pieśni nad Pieśniami.
W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmującego dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz Modlitwy katedr europejskich. W grudniu 2001 roku we Wilnie zainaugurowano kolejny czwarty cykl Modlitwy katedr europejskich. W roku 2003 powstała kaszubska gałąź projektu – Verba Sacra Biblia Kaszubska. Inspiracją były efekty działalności naukowej pracownika Wydziału Teologicznego UAM o. prof. Adama R. Sikory w formie przekładów tekstów biblijnych z języków oryginalnych na język kaszubski. Dotychczas przy współpracy z Urzędem Miasta Wejherowa zrealizowano 18 premier, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, a dzięki transmisjom internetowym ich zasięg objął cały świat. W 2005 roku zorganizowaliśmy Pierwszy Polski Maraton Biblijny Biblia Λ i Ω, w którym wzięło udział 890 osób. Od kwietnia 2015 do stycznia 2016 zrealizowano cykl katechez „Dekalog” w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Katechezy głosili: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Zastępca Przewodniczącego Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Łódzki.
Organizatorem jest Fundacja Verba Sacra, przy wsparciu Archidiecezji Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Verba Sacra łączą nie tylko środowiska najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka – wiary, nauki i sztuki, ale również przedstawicieli życia politycznego, społecznego i gospodarczego, przekonanych o potrzebie afirmacji i przywrócenia do życia publicznego kultury i sztuki słowa.